Edukacja

Badanie na krew utajoną w kale
03.12.2020

Jednym z badań przesiewowych służącym rozpoznaniu stanów przednowotworowych lub nowotworów jelita grubego i odbytnicy we wczesnym stadium rozwoju jest badanie na krew utajoną w kale. Badanie jest zalecane po ukończeniu 50-tego roku życia.
Badanie kału na krew utajoną (ang. fecal occult blood test – FOBT) jest nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce różnych chorób przewodu pokarmowego. Celem badania jest sprawdzenie czy w kale nie występuje domieszka krwi, niewidoczna gołym okiem. Dodatni wynik testu na krew utajoną w kale wskazuje, że istnieje krwawienie do światła przewodu pokarmowego. Dodatni wynik testu nie przesądza o chorobie, wskazuje na konieczność wykonania dalszej diagnostyki przewodu pokarmowego.

Pobranie próbki do badania na obecność krwi utajonej - film instruktażowy

Przygotowanie próbki kału do badania:
• Odbiór zestawu do pobrania próbki podczas spotkania edukacyjnego,
• Przygotowanie próbki kału zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu w dniu odbioru materiału do badania,
• Na dobę przed przygotowaniem próbki nie należy pić alkoholu oraz przyjmować leków zmniejszających krzepliwość/gęstość krwi.


Przebieg badania:
Etap I
– wykonanie testu na obecność krwi utajonej w kale
• A. wynik prawidłowy – ujemny (negatywny) – oznacza brak stwierdzenia występowania krwi w dostarczonej próbce kału - koniec badania profilaktycznego,
• B. wynik nieprawidłowy – dodatni (pozytywny) – stwierdzenie występowania krwi w kale - powtórzenie badania po upływie 3-4 tygodni.
Etap II – konsultacja u chirurga/chirurga onkologa u osób z dwukrotnym pozytywnym wynikiem testu na krew utajoną
Etap III – wykonanie badania kolonoskopowego.

Badania na obecność krwi utajonej nie powinno się wykonywać w ciągu kilku dni po usunięciu zęba lub po krwawieniu z nosa. U kobiet badanie to wykonuje się po zakończeniu miesiączki. Przed badaniem warto pić dużo płynów oraz włączyćdo diety produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce,kasze).