Edukacja

Badanie po 50-tce
21.05.2022

-Ukończone 50 lat to wystarczający powód, aby profilaktycznie poddać się kolonoskopii(…). Badanie służy wychwyceniu choroby jeszcze zanim pojawią się jej objawy - mówi prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii promując rozpoczętą w maju kampanię edukacyjną „Kolonoskopia to nie kosmos”. - Życzyłbym sobie tego, by podejście Polaków do kolonoskopii zmieniło się, by w ich świadomości kolonoskopia była badaniem, dzięki któremu pacjent upewnia się, że jest zdrowy a nie dowiaduje się, że coś mu dolega.

Kolonoskopiępowinno się wykonywać w ramach badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego i zmian przedrakowych. Dlatego najlepiej udać się na badanie zanim cokolwiek zacznie nam dokuczać. Wskazaniem do profilaktycznej kolonoskopii jest ukończony 50 rok życia. Podczas badania lekarze są w stanie usunąć polipy czy inne zmiany patologiczne w obrębie jelita, które mogą rozwinąć się w zmiany nowotworowe. Profilaktyczne kolonoskopie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

Kolonoskopia to badanie, które pozwala obejrzeć, ocenić, a nawet poprawić stan jelita grubego poprzez wycięcie zmian np. polipów. W trakcie badania można również pobrać wycinki do badania histopatologicznego.

Na badanie bezwzględnie i jak najszybciej powinny się zgłosić osoby, u których występują krwawienia z odbytu, szybka utrata wagi, bóle brzucha. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania badania jest także obciążenia genetyczne (wystąpienie raka jelita grubego u rodziców lub rodzeństwa).

Więcej informacji na temat kampanii: https://www.wylaczraka.pl/