Edukacja

Co nam szkodzi co nam pomaga
27.12.2021

Nie ma pewnej drogi zapewniającej, ze nie zachorujemy na nowotwory jelita grubego i odbytnicy, możemy jednak zrobić kilka rzeczy aby obniżyć swoje ryzyko zachorowania.

1. Bierz udział w badaniach przesiewowych celem rozpoznania zmian nowotworowych zanim pojawią się pierwsze symptomy choroby. W czasie badania przesiewowego mogą zostać rozpoznane i usunięte polipy z jelita zanim rozwiną się w stan nowotworowy. American Cancer Society zaleca udział w badaniach przesiewowych od wieku 45 lat. Według zaleceń europejskich, rekomenduje się udział w badaniach przesiewowych w celu rozpoznania nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy dla osób w wieku 50-74 lata (badanie na krew utajoną w kale lub kolonoskopia). W Polsce osoby wwieku 40-49 lat mogą wykonać profilaktyczną kolonoskopię jeżeli u przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) wystąpił nowotwór jelita grubego lub odbytnicy.

2. Utrzymując odpowiednią masę ciała redukujemy ryzyko zachorowania. Ćwicz regularnie. Aktywność fizyczna również obiniża ryzyko zachorowania.

3. Ogranicz spożycie alkoholu do nie więcej niż 2 drinków dziennie w przypadku mężczyzn oraz do jednego drinka w przypadku kobiet. 1 drink to około 360 ml piwa, 150 ml wina lub 45 ml wódki. Abstynencja jest lepsza od nawet najniższego poziomu spożycia.

4. Nie pal papierosów. Wieloletni palacze charakteryzują się wyższym ryzykiem zachorowania i zgonu z powodu nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy.

Witaminy, wapń, magnez

Nie ma szczegółowych rekomendacji odnośnie stosowania suplementacji witaminowej w profilaktyce nowotworów jelita grubego i odbytnicy.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

W wielu badaniach wykazano, że regularne stosowanie aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych obniża ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy oraz ryzyko rozwoju polipów w jelicie. Należy jednak pamiętać o skutkach ubocznych stosowania tych leków a także o ich wpływie na choroby serca. Regularne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy za każdym razem skonsultować z lekarzem.

Hormonalna terapia zastępcza

Wyniki badań nad wpływem stosowana hormonalnej terapii zastępczej na ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy nie są jednoznaczne a jej stosowanie, ze względu na wpływ na ryzyko chorób serca oraz nowotworów piersi, należy skonsultować z lekarzem.

Colorectal Cancer Prevention | How to Prevent Colorectal Cancer