Edukacja

Czy to rak? Objawy jelita grubego w pigułce
09.01.2025

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów na świecie i niestety, zachorowania na ten nowotwór stale rosną, również wśród młodszych pacjentów. W związku z tymi statystykami i narastającym natłokiem informacji w mediach na temat tego nowotworu, łatwo wpaść w pułapkę i zacząć nadmiernie martwić się czy może nasz dzisiejszy ból brzucha albo zaparcie sprzed tygodnia to już rak jelita grubego. W tym artykule przedstawimy najczęstsze objawy raka jelita grubego i kiedy powinniśmy udać się do lekarza.

Na początku warto wspomnieć, że wiele objawów przypisywanych nowotworom jelita grubego może być związanych z innymi chorobami przewodu pokarmowego, np. chorobami zapalnymi jelit (np. choroba Leśniowskego- Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego), hemoroidami, zespołem jelita drażliwego, nietolerancjami pokarmowymi czy nawet chorobami ginekologicznymi. Dlatego jeśli cokolwiek zaczyna nas martwić w kontekście dolegliwości z przewodu pokarmowego warto udać się do lekarza i z jego pomocą rozpocząć diagnostykę źródła problemów.

Objawy raka jelita grubego najczęściej mają oczywiście związek z funkcjami przewodu pokarmowego. Z tego względu, objawami tego nowotworu mogą być biegunka, zaparcie czy zmiana kształtu stolca na ołówkowaty; te zmiany powinny wzbudzić naszą czujność jeśli trwają więcej niż kilka dni i nie są związane z określonym czynnikiem, np. biegunka związana z zatruciem pokarmowym czy „jelitówką”. Ponadto, występować może uczucie niepełnego wypróżnienia albo problemy z utrzymaniem gazów czy stolca. Zdarza się również, że pacjenci narzekają na bolesne parcie na stolec czy po prostu ból brzucha.

Z nowotworem często kojarzy się występowanie krwi w stolcu, co rzeczywiście może się pojawić (choć najczęściej takie krwawienie spowodowane jest hemoroidami). Jednak poza jasnoczerwoną krwią w stolcu, warto zwracać uwagę także na zmianę zabarwienia stolca, np. na ciemnobrązowy lub czarny. Taka zmiana również może oznaczać krwawienie, jednak z wcześniejszego odcinka przewodu pokarmowego.

Objawy raka jelita grubego mogą być również bardziej ogólne i na nie również powinniśmy być czujni. Jedną z alarmowych dolegliwości jest niezamierzona utrata masy ciała, zwłaszcza w szybkim czasie. Nadmierna męczliwość czy osłabienie również mogą wynikać z choroby nowotworowej.

Jeżeli tego typu objawy trwają więcej niż kilka dni lub z jakiegokolwiek innego powodu nas martwią, zachęcamy udać się do lekarza. W takim wypadku nie ma co diagnozować samego siebie na siłę czy szukać domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości, a lepiej rozpocząć ścieżkę diagnostyczną z pomocą lekarza. Pamiętajmy również, że nie zawsze tego typu objawy oznaczają raka i właśnie po to są badania diagnostyczne; aby sprawdzić co nam dolega i jak najszybciej zacząć to leczyć.