Edukacja

Dieta i aktywność fizyczna
18.05.2021

Czy dieta i aktywność fizyczną wpływają na rozwój nowotworu? W większym stopniu niż może nam się wydawać. Wyniki badań wskazują, że zła dieta oraz brak aktywności fizycznej to kluczowe czynniki, które mogę zwiększać indywidualne ryzyko nowotworu.

The World Cancer Research Fund szacuje, że co najmniej 18% zachorowań na nowotwory w USA związanych jest z nadwagą, brakiem aktywności fizycznej, spożyciem alkoholu i nieodpowiednią dietą. Dobra informacja jest taka, że na te czynniki ryzyka zachorowania możemy wpływać.

Poza rzuceniem palenia papierosów, najważniejsze co możemy zrobić w celu obniżenia ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy to:

Utrzymywanie zdrowej masy ciała

Zdrowa masa ciała to istotny czynnik redukujący ryzyko nowotworów a także innych chorób przewlekłych (choroby serca, cukrzyca). Nadwaga zwiększa ryzyko wielu nowotworów, w tym: nowotworów piersi (po menopauzie), jelita grubego i odbytnicy, trzonu macicy, przełyku, trzustki, wątroby, nerki . Za zdrową masę ciała uznaje się wartości Indeksu Masy Ciała (BMI) poniżej 25.

Kontrolując masę ciała warto zwrócić uwagę na wielkość spożywanych porcji, szczególnie produktów wysokokalorycznych, zawierających tłuszcze oraz dodatkowy cukier. Należy ograniczyć spożycie produktów i napojów wysokokalorycznych. Ważne dla osób z nadwagą jest to, że nawet niewielki spadek masy ciała ma pozytywny wpływ na zdrowie i jest dobrym początkiem w drodze do zdrowej masy ciała.

Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna obniża ryzyko nie tylko nowotworów, ale także chorób serca i cukrzycy. Jakie są zalecenia? Dla dorosłych: 150-300 minut aktywności o średniej intensywności tygodniowo (oddech jak przy szybszym marszu) lub 75-150 minut aktywności o wysokiej intensywności (szybszy oddech i praca serca, pocenie się). Dla dzieci: co najmniej 60 minut aktywności o wysokiej intensywności każdego dnia.

Ważne jest także aby ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej związanej z oglądaniem telewizji, komputera czy telefonu.

https://www.cancer.org/cancer/...