Edukacja

Dieta ważny czynnik ryzyka nowotworów jelita grubego i odbytnicy
04.01.2021

W badaniu przeprowadzonym w populacji brytyjskiej analizowano wpływ diety na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy. Badanie przeprowadzono w grupie 475 581 kobiet i mężczyzn w wieku 40-69 lat (wiek w momencie włączenia do badania), w której rozpoznano 2609 przypadków nowotworów jelita grubego i odbytnicy.

Wśród osób, które spożywały dziennie średnio 76 gramów czerwonego mięsa i przetworów mięsnych, zaobserwowano 20% wzrost ryzyka zachorowania (w relacji do osób spożywających średnio 21 gramów dziennie). Zalecenia brytyjskie rekomendują spożywanie dziennie nie więcej niż 90 gramów czerwonego mięsa i przetworów mięsnych.

Redukcję ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy zaobserwowano natomiast w części populacji spożywającej największe ilości błonnika pochodzącego z chleba i płatków śniadaniowych (14% obniżenie ryzyka).

Wzrost spożycia alkoholu o każde 10 gramów dziennie (standardowa jednostka alkoholu - SJA) wiąże się natomiast z 8% wzrostem ryzyka zachorowania. Według standardowych porcji alkoholu 330 ml piwa (małe piwo) to 1,19 SJA, 500 ml piwa (duże piwo) to 1,8 SJA, 175 ml wina (kieliszek) to 1,68 SJA a 50 ml wódki to 1,6 SJA.

W analizowanej populacji poziom spożycia drobiu, ryb, sera, owoców, warzyw, herbaty i kawy, nie wpływał na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy.

W przeprowadzonym badaniu wykazano, że elementami diety zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy są wysoka konsumpcja czerwonego mięsa i przetworów mięsnych oraz picie alkoholu. Czynnikiem obniżającym ryzyko jest spożywanie błonnika pochodzącego z chleba i płatków śniadaniowych.

Dodatkowo najnowsza meta-analiza badań epidemiologicznych potwierdziła, że stosowanie aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAID) obniża ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy. Obniżenie ryzyka zachorowania u osób stosujących regularnie aspirynę wynosi od 22% do 38% w relacji do osób niezażywających tych leków. Jednak w przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych kwestia ich stosowania musi być rozpatrywana dla każdego indywidualnie ze względu, na wprawdzie niskie, ale realne ryzyko skutków ubocznych, takich jak: krwawienie, wpływ na tworzenie wrzodów na żołądku czy niekorzystny wpływ na funkcjonowanie nerek.

Źródło:

https://academic.oup.com/ije/a...

https://www.medscape.com/viewa...