Edukacja

Dieta wpływa na ryzyko nowotworów jelita
19.07.2021


Wyniki badań potwierdzają: to co jemy ma wpływ na ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy. W przeglądzie dotychczasowych badań wykazano, że wyższe spożycie błonnika pokarmowego, jogurtu oraz wapnia w produktach spożywczych , jak również niższe spożycie alkoholu oraz czerwonego mięsa, wiążą się z niższym ryzykiem zachorowania.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują jednoznacznie, że ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy rośnie wraz ze wzrostem konsumpcji czerwonego mięsa oraz przy wysokim spożyciu alkoholu (powyżej czterech drinków dziennie).

W jednym z ostatnich badań wykazano, że spośród wszystkich umiejscowień nowotworów złośliwych, nowotwory jelita grubego i odbytnicy charakteryzują się najwyższą proporcją przypadków zachorowań związanych ze sposobem odżywiania się (38.3%).

Ważnym jest aby, w codziennej diecie przeważały owoce, warzywa, produkty ziarniste oraz nisko-tłuszczowy nabiał, a ograniczeniom podlegało spożycia czerwonego mięsa i alkoholu.

https://www.medscape.com/viewa...