Edukacja

Dlaczego kolonoskopia?
27.02.2022

W przypadku jelit, badanie USG jest nieprecyzyjne, tomografia komputerowa naraża pacjenta na niepotrzebne promieniowanie RTG, rezonans magnetyczny jest kosztowny.

Kolonoskopia jako jedyna metoda diagnostyczna daje możliwość oglądania z biska zmian chorobowych, usunięcia niektórych z nich oraz pobrania wycinków do badań histopatologicznych.

Układ pokarmowy dorosłego człowieka ma około siedmiu metrów długości. Jelita wypełnione są treściami pokarmowymi i gazami. Wszędzie tam, gdzie znajduje się gaz, badanie USG daje obraz niewyraźny i rozproszony. Dlatego badanie USG najbardziej przydatne jest w diagnozowaniu chorób w narządach litych, takich jak wątroba, nerki czy śledziona.

Aby móc obejrzeć miejsce potencjalnych zmian chorobowych w obrębie jelit, najczęściej wykonuje się endoskopię, czyli w odniesieniu do jelita grubego kolonoskopię. Metoda ta wymaga współpracy pacjenta z zespołem medycznym, bowiem podstawą sukcesu badania jest takie oczyszczenie jelit, aby zaglądający do ich wnętrza lekarz miał na całej długości dobre pole widzenia. Jeśli jelito nie zostało dobrze oczyszczone, to lekarz nie zobaczy zmian chorobowych. W przygotowaniu do badania ważne jest restrykcyjne przestrzeganie zaleceń, tzn. zastosowanie diety oraz oczyszczenie jelit przy pomocy przepisanych preparatów.

W trakcie przygotowania do badania kolonoskopowego można pić klarowne płyny, jednak należy unikać płynów w kolorze czerwonym, który może fałszować obraz jelita.

Zobacz: https://badaniaopen.pl/educations/article/przygotowanie-do-kolonoskopii

Kolonoskopia jest wartościową metodą diagnostyczną ponieważ umożliwia wykrywanie chorób w stadium, w którym mogą być one w pełni wyleczone.