Edukacja

HIPEC
22.05.2023


Wskaźniki zachorowań na nowotwory złośliwe rosną, a wraz z nimi potrzeby na coraz to skuteczniejsze metody leczenia. W ostatnich latach nastąpił w tym zakresie niesamowity postęp i jedną z takich nowatorski terapii onkologicznych jest HIPEC, stosowany m.in. w nowotworach jelita grubego.

HIPEC to skrót od angielskiego hyperthermic intraperitoneal chemotherapy, co oznacza dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w hipertermii. HIPEC łączy w sobie elementy leczenia chirurgicznego i farmakologicznego nowotworów i jest najczęściej stosowany w przypadku choroby rozsianej do otrzewnej (błony, która pokrywa jamę brzuszną i miednicę). Z tego względu, HIPEC używany jest do leczenia przerzutów m.in. raka jelita grubego czy raka jajnika.

Na czym tak właściwie polega ta metoda? W pierwszym etapie wykonywana jest operacja cytoredukcyjna, czyli mająca na celu usunięcie jak największej ilości ognisk przerzutowych. Czasem jednak guzy przerzutowe są tak małe, że aż niewidoczne dla operatora. Wtedy „z pomocą” przychodzi HIPEC. Przez założone do jamy otrzewnej dreny, pompowany jest podgrzewany chemioterapeutyk i zostawiany w jamie na ok. 1-2 godziny, po czym jest odciągany z jamy otrzewnej. Temperatura działania HIPEC w jamie brzusznej to około 42 stopnie. Jest to o tyle istotne, że taka temperatura ma działanie zwiększające skuteczność działania chemioterapeutyku i sama może niszczyć komórki nowotworowe. HIPEC pozwala na zlikwidowanie ognisk nowotworu, których nie widać gołym okiem, a zarazem oszczędza pacjentowi dolegliwości związanych ze stosowaniem dożylnej chemioterapii. Chorzy po zabiegu przebywają w szpitalu jeszcze 10-14 dni, aby się zregenerować.

HIPEC, jak każda terapia, ma swoje skutki uboczne. Ze względu na dużą dawkę chemioterapii podawaną w czasie zabiegu, przewód pokarmowy pacjenta musi się zregenerować, więc często przez pierwsze dni odżywiają się oni za pomocą sondy do żołądka lub dożylnie. Innymi powikłaniami mogą być krwawienia czy przetoki w obrębie przewodu pokarmowego. Z drugiej strony, miejscowe podanie chemioterapii sprawia, że wiele typowych powikłań tego leczenia nie dotyczy HIPEC, np. utrata włosów czy nudności.

Warto pamiętać, że HIPEC to ciągle stosunkowo nowa metoda, której skuteczność i wskazania są ciągle badane. W Polsce zaledwie kilka ośrodków wykonuje takie zabiegi, więc dostępność do HIPEC na razie jest mocno ograniczona.