Edukacja

Kolonoskopia w znieczuleniu
09.12.2021

Nad prawidłowym i bezbolesnym przebiegiem badania, w naszym Ośrodku, czuwa zespół doświadczonych specjalistów: pielęgniarka anestezjologiczna, lekarz anestezjolog, lekarz gastroetnerolog.

Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala ocenić stan jelit, wykryć podejrzane zmiany i choroby (w tym zmiany nowotworowe), pozwala lekarzowi zobaczyć i usunąć polipy oraz pobrać materiał do dalszych badań. Do jelit, poprzez odbyt wprowadzany jest endoskop – cienki, giętki przewód zakończony kamerą, z której obraz przekazywany jest na monitor. Im bardziej oczyszczone są przed badaniem jelita tym obraz i diagnostyka są dokładniejsze.

Badanie poprzedzone jest wywiadem anestezjologicznym, w którym anestezjolog zapoznaje się również z wynikami zleconych wcześniej badań, aby bezpiecznie znieczulić pacjenta.

Dla zachowania intymności i komfortu, pacjent do badania przebiera się w specjalne jednorazowe spodenki. W trakcie badania pacjent leży na lewym boku. Zabieg trwa od 15 do 40 minut.

Po wybudzeniu i zakończeniu badania podstawową dolegliwością są gazy, które są następstwem wprowadzenia do jelit powietrza w trakcie badania. Rzadszym objawem są wzdęcia, biegunka wynikająca z podrażnienia jelit. Jeśli dolegliwości są silne, pojawia się gorączka czy silne krwawienie należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Podstawowe wyniki kolonoskopii podawane są bezpośrednio po badaniu, jeżeli zostały pobrane wycinki do dalszych badań na ostateczne wyniki trzeba będzie poczekać.