Edukacja

Nowotwory
19.07.2022

Aż 30% najpopularniejszych tekstów opublikowanych w mediach społecznościowych, na temat leczenia raka, zawiera dezinformacje. Spośród nich ponad 70% przekazuje treści, które mogą potencjalnie wyrządzić szkody – wynika z badań przeprowadzonych przez zespól naukowców z Huntsman Cancer Institute (HCI) na Uniwersytecie w Utah .Co więcej, artykuły zawierające nieprawdziwe informacje uzyskują więcej kliknięć i zaangażowania niż artykuły oparte na faktach i dowodach.

Amerykańcy naukowcy, do analizy wykorzystali oprogramowanie, szukające najpopularniejszych artykułów na portalach społecznościowych dotyczących nowotworów: piersi, prostaty, jelita grubego i płuc.Później, oceniali jakość zawartych w tekstach informacji, w tym czy treści zawarte w artykule mogą prowadzić do opóźnienia leczenia, czy mogą powodować pogorszenie stanu pacjentów, czy narażają na pacjentów niepotrzebne wydatki.

W wyniku analizy, w 1/3 artykułów znaleziono nieprawdziwe informacje.Z tej grupy aż 77 procent zawierało treści szkodliwe, które mogły negatywnie wpłynąć na wyniki pacjentów.Część artykułów wręcz sugerowało opóźnienie badań przesiewowych, diagnozy lub leczenia raka, na korzyść technik lub terapii alternatywnych. Wiele potencjalnie szkodliwych informacji dotyczy diety i żywienia.

Aby odróżnić rzetelne informacje od podejrzanych czy szkodliwych treści warto zastosować się do kilku rad:

1. Spójrz na źródło.Sprawdź autora, czy artykuł został napisany lub jest cytowany przez zaufane i oparte na nauce źródło takie jak jednostki rządu (.gov) lub samorządu lub znane organizacje zdrowotne, instytucje edukacyjne (.edu). Poszukaj ich sekcji „O nas”, aby zobaczyć, skąd otrzymują fundusze i na czym opierają się ich informacje na temat zdrowia.Ogólnie, jeśli nie rozpoznajesz źródła, znajdź ich stronę i przeczytaj, jak doszli do rozpowszechnianych wniosków.

2. Wyjdź poza nagłówek.Nagłówki są często przynętą do kliknięcia.Zanim udostępnisz lub wyciągniesz wnioski, przeczytaj artykuł krytycznie.Sprawdź, czy ten nagłówek dotyczący diety i raka odnosi się do jednej komórki lub badania na zwierzętach, co oznacza że jest to wczesny etap badań.

3. Znajdź słowa ostrzegawcze.Uważaj na terminy takie jak „cud” i „leczenie”. Jeśli artykuł prowadzi do produktu, np. suplementu diety, jest to kolejne ostrzeżenie.

4. Sprawdź datę. Jeśli zobaczysz stosunkowo stary artykuł zawierający stwierdzenia dotyczące odżywiania i raka – lub jakiekolwiek doniesienia zdrowotne – odwiedź zaufane źródło, aby zweryfikować treść artykułu z aktualnymi informacjami.

5. W razie wątpliwości - porozmawiaj z lekarzem.W przypadku pacjentów z rakiem i osób, które przeszły chorobę nowotworową zasada ograniczonego zaufania jest szczególnie ważna. Przed zastosowaniem wiedzy pozyskanej z mediów społecznościowych, sprawdź co o tym sądzą eksperci.

Źródło: https://www.aicr.org/news/how-...