Edukacja

Przygotowanie do badania kolonoskopowego
05.07.2021

1. Chorzy na cukrzycę powinni omówić modyfikację leczenia z lekarzem prowadzącym, rodzinnym lub diabetologiem, ze względu na możliwość wystąpienia groźnej hipoglikemii.

2. Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe i antyagregacyjne (np. Acard) powinni omówić leczenie z lekarzem rodzinnym, kardiologiem lub hipertensiologiem - w zależności jaki lekarz przepisał dany lek.

3. Na kartce należy wypisać wszystkie przyjmowane leki i wraz z wypełnioną ankietą anestezjologiczną należy dostarczyć ją do rejestracji w dniu badania.

4. W dniu badania można przyjmować pozostałe leki bez żadnych zmian.

5. Jeśli mieli już Państwo kolonoskopię proszę dostarczyć wynik badania z ewentualnym wynikiem badania histopatologicznego, jeśli był pobierany wycinek.

6. Na badanie należy przynieść wyniki badań krwi:

- morfologia, APTT, PT, INR, elektrolity (Na, K), kreatynina, glukoza na czczo (wyniki nie starsze niż 30 dni),

- osoby chorujące na tarczycę powinny także dostarczyć wynik TSH (wynik nie starszy niż 3 miesiące),

- wszystkie ww. badania można wykonać nieodpłatnie w siedzibie OPEN Poznań na ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 w Poznaniu.

7. Proszę zgłosić się na badanie z osobą towarzyszącą, która pozostanie z Państwem przez kolejne 24 godziny.

8. Po znieczuleniu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych przez 12 godzin.

9. Po zakończeniu badania zalecane jest stosowanie diety lekkostrawnej, jednak dopiero od momentu wskazanego przez lekarza anestezjologa.

10. Badanie odbędzie się w siedzibie OPEN Poznań na ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 w Poznaniu.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA SIĘ̨ DO BADANIA

5 dni przed badaniem:

- odstawić przyjmowane preparaty żelaza,

- wyeliminować z diety owoce pestkowe (winogrono, kiwi),

- nie spożywać pieczywa z ziarnem, nasion, maku oraz otrębów,

- nie spożywać buraków, pomidorów i ich przetworów.

1 dzień przed terminem badania:

- lekkostrawne śniadanie: herbata, bułeczka pszenna,

- godzina 14:00-15:00 - przecedzony bulion,

- po godzinie 15:00 koniec spożywania pokarmów – można pić wodę, herbatę, ssać landrynki, jeść miód,

- o godzinie 15:00 można zacząć stosować preparat Eziclen.

Eziclen to preparat na receptę.

Receptę można odebrać wcześniej w siedzibie OPEN Poznań ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 w Poznaniu.

Osoby zamieszkujące poza Poznaniem, dla których dwukrotna wizyta w Poznaniu byłaby kłopotem, mogą poprosić o receptę swojego lekarza rodzinnego.

Preparat Eziclen można stosować w schemacie jedno- lub dwudniowym. Szczegółowy opis dawkowania znajdą Państwo w ulotce preparatu. W przypadku, gdy Państwa miejsce zamieszkania znajduje się blisko Poznania mogą Państwo zastosować dwudniowe przygotowanie, jeśli jednak dojazd do Poznania jest dłuższy polecamy całość leku spożyć dzień przed badaniem.

Od momentu zastosowania leku, proszę nie planować wyjść z domu (poza dotarciem na badanie), ponieważ preparat działa przeczyszczająco i warto mieć w pobliżu toaletę.

Opis stosowania preparatu EZICLEN

1. Jednodniowe zażycie leku

Zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka, a następnie należy dodać wodę do poziomu wskazanego na kubku. W ciągu następnych 30 – 60 minut, bez pośpiechu, należy wypić cały płyn z kubka. W ciągu następnej godziny należy wypić jeszcze 2 kubki wody lub czystego płyn. W tym dniu można pić herbatę, kawę bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki owocowe bez miąższu (z wyjątkiem tych o barwie czerwonej), przecedzaną zupę (bez elementów stałych).

Wszystkie powyższe czynności należy powtórzyć dla drugiej dawki leku.

2. Przygotowanie do badania – schemat dwudniowy

Lek można zażyć później (około godz. 18:00), w przeddzień badania. Zawartość butelki leku należy wlać do załączonego kubka. Dodać wody do leku, do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l). W ciągu następnych 30 – 60 minut, bez pośpiechu, należy wypić cały płyn z kubka. W ciągu następnej godziny należy wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1l) wody lub czystego płynu (herbata, kawa bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki owocowe bez miąższu (z wyjątkiem tych o barwie czerwonej i purpurowej), czysta zupa (zupa przecedzana bez stałych elementów).

Rano, w dniu badania należy powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku.

W dniu badania

Do czasu badania nie wolno spożywać pokarmów. Do 6 godzin przed planowaną godziną badania nie wolno nic pić i jeść. Można ssać landrynki.

Proszę stawić się o wyznaczonej porze w OPEN Poznań na ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 w Poznaniu.

Po badaniu

Po badaniu mogą̨ być odczuwalne wzdęcia i skurcze jelit spowodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów.