Najnowsze dane,z raportu opublikowanego na łamach Annals of Oncology, wskazują na kontynuację spadkowego trendu umieralności na nowotwory złośliwe w krajach Unii Europejskiej zarówno u kobiet jak i wśród mężczyzn. Autorzy podkreślają, że nie jest jeszcze znany potencjalny wpływ pandemii COVID-19 na przeżywalność po diagnozie nowotworu.
W 2021 roku 1267000 osób umrze w krajach UE z powodu nowotworów złośliwych. W ciągu 23 lat od szczytu umieralności na raka w Europie (w 1998 roku), zgonów jest mniej o prawie 5 mln. Dowodzi to skuteczności badań profilaktycznych oraz podejmowanych wcześnie skutecznych terapii.
Analizy wskazują, że w okresie 2015-2021 w krach UE nastąpi spadek umieralności na nowotwory:
- piersi (o 7.8%),
- jelita grubego i odbytnicy (o 4.8% u mężczyzn oraz o 9.6% u kobiet),
- gruczołu krokowego (o 8.7%),
- trzonu macicy (o 3.5%),
- jajnika (o 8.9%),
- żołądka (o 14.1% u mężczyzn oraz o 16.3% u kobiet).
W przypadku nowotworów złośliwych płuca, umieralność u mężczyzn spadnie o 10%, natomiast u kobiet wystąpi 6.5% wzrost umieralności. Tendencja spadkowa nie dotyczy umieralności z powodu nowotworów trzustki u obu płci oraz nowotworów płuca u kobiet.
Wyniki cytowanej analizy dają nadzieję na przyszłość, jednak autorzy podkreślają, że należy brać pod uwagę potencjalny wpływ pandemii COVID-19 na przeżywalność po diagnozie nowotworu. U pacjentów onkologicznych z infekcją SARS-CoV-2 obserwuje się wyższe ryzyko zgonu niż u osób bez nowotworu, chociaż podatność na niekorzystny przebieg infekcji jest różna dla poszczególnych typów nowotworów. Trudno dokładnie oszacować jaki będzie efekt pandemii w obszarze onkologii, należy jednak założyć że konsekwencje będą widoczne.