Nowotwory jelita grubego stanowią 11.0% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn oraz 10.0% wszystkich zachorowań u kobiet. Pod względem częstotliwości występowania są trzecim najczęstszym nowotworem u mężczyzn, po raku płuc i gruczołu krokowego, a u kobiet na drugim miejscu, zaraz po nowotworze piersi.
ZACHOROWALNOŚĆ W WIELKOPOLSCE
Zachorowalność na nowotwory jelita grubego w Wielkopolsce jest dla obu płci wyższa od średniej w kraju. Wielkopolanki o 20% częściej zapadają na ten rodzaj nowotworu niż Polki mieszkające w innych rejonach kraju. Mężczyźni mieszkający w Wielkopolsce chorują na nowotwory jelita grubego o 17% częściej niż średnia dla Polski.
Lekarze i naukowcy przewidują, że liczba nowych zachorowań na nowotwory jelita grubego będzie dalej rosła. W Wielkopolsce w latach 1985-2017 zaobserwowano stały wzrost zachorowalności na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy.
Prognoza dla roku 2027 wskazuje, że w Wielkopolsce zostanie zdiagnozowanych prawie 3 tys. nowych zachorowań na nowotwory jelita grubego i odbytnicy. W 2013 roku, nowotwory jelita grubego rozpoznano u 1673 osób . Oznacza to niemal dwukrotny wzrost na przestrzeni 14 lat.
Już w 2017 roku zdiagnozowano 1742 nowe przypadki zachorowań (925 u mężczyzn, 817 u kobiet). W 2017 roku na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy zmarło 1145 osób (644 zgonów u mężczyzn, 501 zgonów u kobiet). Nowotwory jelita grubego stanowią 12.9% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe u mężczyzn oraz 12.5% zgonów u kobiet. Najwięcej przypadków obserwuje się po 55 roku życia, ze szczytem liczby zachorowań przypadającym na grupy wiekowe powyżej 60 roku życia.
Wczesne wykrycie zmian nowotworowych radykalnie zwiększa szanse na przeżycie dlatego tak ważny jest udział w badaniach profilaktycznych.