Edukacja

Wstydliwa dolegliwość
12.01.2022

Hemoroidy to położone w kanale odbytu, poduszkowate naczynia żylne wypełnione krwią, które pomagają kontrolować oddawanie stolca i gazów. Ma je każdy z nas, stanowią anatomiczną część odbytu człowieka.

Powiększone hemoroidy – choroba hemoroidalna - to częsta dolegliwość na którą zapada około 50 proc. dorosłej populacji.

W chorobie hemoroidalnej, potocznie nazywanej hemoroidami lub żylakami odbytu, następuje patologiczne powiększenie naczyń żylnych w odbycie, czemu mogą towarzyszyć objawy od krwawienia, swędzenia, dyskomfortu, bólu, uczucia niepełnego wypróżnienia do wypadania na zewnątrz hemoroidów. Powiększone hemoroidy mogą być wypychane przez masy kałowe poza odbyt i ulegać uszkodzeniom, co powoduje krwawienia.

Lekarze szacują, że połowa pacjentów doświadczających krwawienia z odbytu, przez kilka do kilkunastu miesięcy od pojawienia objawów nie ma kontaktu ze specjalistą. Tymczasem lekceważenie symptomów lub leczenie hemoroidów „domowymi sposobami” niesie ryzyko nierozpoznania nowotworów odbytnicy czy stanów zapalnych (choroba Crohna, Colitis ulcerosa). Rozpoznanie choroby hemoroidalnej stawia lekarz po przeprowadzeniu badania proktologicznego obejmującego: wywiad, obejrzenie okolicy odbytu, badanie per rectum oraz badanie wziernikowe – rektoskopia. W uzasadnionych przypadkach kolejnym zleconym badaniem jest kolonoskopia. Warto, aby wstyd przed badaniem nie zniechęcił do zgłoszenia się na wizytę. Opóźnienie diagnozy i wdrożenia terapii niekorzystnie wpływa na wyniki leczenia oraz ogranicza zastosowanie małoinwazyjnych sposobów leczenia hemoroidów.

Stopnie choroby hemoroidalnej:

1. hemoroidy mogą powodować dolegliwości, ale pozostają wewnątrz odbytu;

2. hemoroidy wydostają się na zewnątrz przy oddawaniu stolca, a po defekacji powracają do odbytu;

3. hemoroidy są na zewnątrz odbytu, ale mogą być odprowadzone ręcznie do środka;

4. hemoroidy są stale na zewnątrz odbytu.

Leczenie choroby hemoroidalnej:

1. Leczenie zachowawcze - stosowane w początkowym stadium choroby - leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i ściągającym oraz kąpiele w letniej wodzie,nasiadówki w naparze z kory dębu,chłodne okłady.

2. Leczenie zabiegowe: - Krioterapia –zamrażanie powiększonych guzków hemoroidalnych;

- Metoda Barrona - zakładanie gumowych opasek u podstawy hemoroidu co prowadzi do jego obumarcia i odpadniecia;

- Skleroterapia - wstrzyknięcia środków zamykających naczynia;

- Hemoron - metoda zamykania naczyń z użyciem energii elektrycznej;

- Chirurgiczne wycięcie hemoroidów.

Opracowano na podstawie: „Choroba hemoroidalna” Dr hab.med. Piotr Wałęga, www.pkk.org.pl