Edukacja

Zdrowa aspiryna?
03.05.2021


Fakt, że regularne zażywanie aspiryny obniża ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy jest znany od pewnego czasu. Do tej pory nie było jednak wiadomo czy stosowanie aspiryny wpływa także na ryzyko zgonu z powodu tych nowotworów.

Wyniki raportu opublikowanego na łamach The Journal of the National Cancer Institute wykazują, że regularne stosowanie aspiryny może obniżać ryzyko zgonu z powodu nowotworów jelita grubego i odbytnicy poprzez zapobieganie rozwojowi odległych przerzutów nowotworowych.

Według naukowców, długotrwałe, regularne (15 razy w ciągu miesiąca lub częściej) zażywanie aspiryny przed diagnozą nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy może wiązać się z obniżeniem ryzyka zgonu z powodu tych nowotworów.

Zażywanie aspiryny (długotrwałe i regularne) wiąże się z ponad 30% obniżeniem ryzyka zgonu z powodu nowotworów jelita grubego I odbytnicy (HR=0.69, 95%CI=0.52-0.92). Dodatkowo regularne stosowanie aspiryny przed diagnozą wiąże się z prawie 30% redukcją ryzyka wystąpienia odległych przerzutów po diagnozie nowotworu (HR=0.73, 95%CI=0.53-0.99). R

Badanie przeprowadzono w populacji American Cancer Society’s Cancer Prevention Study-II (CPS-II) Nutriton Cohort.

Rozpoczęcie stosowania aspiryny po diagnozie nowotworu w niewielkim stopniu wpływana ryzyko zgonu z nim związane.

https://www.sciencedaily.com/r...