Edukacja

Zespół jelita wrażliwego
12.02.2022

Zespół jelita drażliwego (IBS, irritable bowel syndrome) jest częstą i nawracającą chorobą, która pogarsza jakość życia dotkniętych nią osób. Przyjmuje się, że objawy IBS występują u około 20% całej populacji.

Na zespół jelita wrażliwego dwa razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w wieku 30 – 40 lat. Przyczyna choroby jest złożona i nie do końca wyjaśniona – od zaburzeń funkcji motorycznych jelit po zmiany w psychice takie jak zaburzenia osobowości czy depresja. Ostateczne rozpoznanie ustala się na podstawie stwierdzenia określonych objawów i wykluczenia innych chorób – np. nowotworów jelita.

Objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie.

Stały lub nawracający ból brzucha jest jednym z głównych objawów zespołu jelita wrażliwego. Dolegliwości bólowe nasilają się po jedzeniu, a zmniejszają się po oddaniu gazów lub wypróżnieniu.

IBS towarzyszą zmiany rytmu wypróżnień. U jednych pacjentów są to częstsze i luźniejsze wypróżnienia, u innych chorych występują zaparcia. Zdarza się, że biegunka i zaparcia występują u chorych naprzemiennie. Inne objawy zespołu jelita drażliwego to wzdęcie, nudności, wymioty, śluz w kale oraz objawy ogólne takie jak: ból głowy, uczucie zmęczenia.

W leczeniu istotną rolę odgrywa zmiana diety na urozmaiconą, przeciwdziałającą objawom – zaparciom, biegunkom. Z menu należy wykreślić produkty bogate w węglowodany, pokarmy wzdymające (fasola, kapusta, brukselka), do minimum ograniczyć spożycie kawy i alkoholu.

W leczeniu zespołu jelita wrażliwego bardzo ważna rolę odgrywa wsparcie psychologiczne, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami w tej sferze.

Kiedy dolegliwości nie ustępują pomimo stosowania się do zaleceń lekarskich wprowadzane są leki, których głównym zadaniem jest łagodzenie uporczywych objawów choroby.

Należy podkreślić, że rokowanie u większości pacjentów cierpiących z powodu zespołu jelita drażliwego jest dobre. Przebieg choroby zazwyczaj jest łagodny i nigdy nie prowadzi do wyniszczenia i poważnych powikłań. Jednak IBS jest chorobą nieuleczalną,ponieważ na ten moment, nie jest pewna jej przyczyna.

Na podstawie Prof.dr hab.med. Józef Kładny http://pkk.org.pl/pacjent-01n.php,